MotywacjaZachowanie

Kasza jaglana (Bajra) dla niemowląt – korzyści zdrowotne i przepisy

KŁYSK DLA DZIECI

Każdy lekarz lub dietetyk powie, że dieta, na której dziecko się odżywia, ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju, ponieważ to, co je karmisz, jest kluczowe, a ich odżywianie może wpływać na wiele aspektów życia, na przykład na zdrowie fizyczne w teraźniejszości i przyszłości. . Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie ich na dietę, która jest zarówno odżywcza, jak i zdrowa w młodym wieku. Kasza jaglana to jeden z najzdrowszych składników diety osoby dorosłej lub dziecka, a także jeden z najbardziej uniwersalnych składników do gotowania. Z tego pożywienia możesz zrobić wiele rzeczy, takich jak upma jaglana lub kasza jaglana dla niemowląt.

Co to jest proso?

Proso to bezglutenowe, bogate w błonnik ziarno, które jest pożywnym, lekkostrawnym ziarnem, które jest zarówno pożywne, jak i łatwe w przygotowaniu. To ziarno jest obecnie uważane za jedno z najmniej alergizujących pokarmów. Bardzo niewiele przypomina pod względem wielkości i kształtu, ale jest bogatszy w błonnik, dzięki czemu jest łatwy do strawienia. Jagły są również uważane za superfood, ponieważ są dodatkowo bogate w witaminę B, białko, potas, żelazo, magnez i fosfor.

Jakie rodzaje prosa są dostępne w Indiach?

Jednym z powodów, dla których możesz używać kasz jaglanych z wszechstronnością, jest liczba potraw, które można przyrządzić z tego pożywienia, możesz zrobić wszystko, od kaszy jaglanej idlis do kaszy jaglanej dla niemowląt, ponieważ istnieje wiele odmian kaszy jaglanej, oto te, które najłatwiej znaleźć w Indiach:

1. Proso prosa

Znane jako kakum lub kangniin hindi, proso z włosia włoskiego jest niezwykle powszechne w Indiach. Ten rodzaj prosa doskonale nadaje się do kontrolowania ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Oto fakty żywieniowe dotyczące prosa włoskiego:

2. Proso perłowe

Jest to najczęściej spotykane proso w Indiach i jest znane jako Bajra. Ten rodzaj prosa jest znany ze swojej zdolności do leczenia cukrzycy typu 2 i zapobiegania jej. Jest również niezwykle bogaty w magnez.

PERŁA MILLET

3. Kasza jaglana

Ta proso, znane jako Ragi, jest niezwykle popularne w południowych Indiach, w szczególności w rolniczym stanie Karnataka. Powszechne jest stosowanie prosa palcowego dla niemowląt ze względu na jego strawność i wartości odżywcze.

4. Kodo Millet

Bogata w rodzaj przeciwutleniacza znanego jako polifenole i błonnik, a jednocześnie niskotłuszczowa, jest powszechnie stosowana w leczeniu cukrzycy. Jest znany jako Kodra lub Varagu.

5. Małe proso

Znany ze swojej zdolności do zwalczania chorób żołądka i cukrzycy, ten rodzaj prosa jest również bogaty w żelazo, błonnik i przeciwutleniacze. Jest znany jako Kutki lub Saamai.

6. Barnyard Millet

Powszechnie nazywane Jhangora lub Kuthiravali, ten rodzaj prosa jest niezwykle bogaty w błonnik, fosfor i wapń.

7. Proso sorgo

Powszechnie zwane Jowar, to proso uważane za jedną z najłatwiej dostępnych i popularnych w Indiach, bogate w nienasycone tłuszcze, białko, wapń i minerały, takie jak fosfor i potas. Jest również bogaty w makroelementy i przeciwutleniacze.

Oto tabela wartości odżywczych dla wszystkich wyżej wymienionych prosów:

Uprawa / składnik odżywczyBiałko (g)Tłuszcz (g)Błonnik (g)Minerały (g)Żelazo (mg)Wapń (mg)Kalorie (kcal)
Proso perłowe10.64.81.32.316.938378
Kasza jaglana7.31.53.62.73.9344336
Prosa prosa12.3483.32.831473
Kodo Millet8.33.692.60.527309
Little Millet7.75.27.61.59.317207
Barnyard Millet11.23.910.14.415.211342
Sorgo10.43.121.65.425329
Proso Millet12.52.92.21.90.814356
Ryż6.82.70.20.60,710362
Pszenica11.821.21.55.341348

Czy proso jest bezpieczne dla niemowląt?

Prawidłowo przygotowane proso jest wyjątkowo bezpieczne dla niemowląt, jest niezwykle bogate w przeciwutleniacze, białko, witaminy i minerały. Jagły są również lekkostrawne i powszechnie uważane za bezglutenowe, dlatego niezwykle rzadko zdarza się, że Twoje dziecko jest na nie uczulone.

PROSZEK DLA NIEMOWLĄT

Kiedy Twoje dziecko może jeść proso?

Twoje dziecko może zacząć jeść proso w wieku około 6 miesięcy, ważne jest, aby pamiętać, że każdy nowy składnik, w tym proso, powinien być wprowadzony do diety dziecka. Zacznij od łyżki i stopniowo zwiększaj ilości.

Który proso jest dobre dla niemowląt?

Większość prosów jest świetna dla niemowląt, jednak zaleca się karmienie dziecka prosem perłowym, prosem włoskim lub prosem sorgo, ponieważ są one najłatwiejsze do przygotowania i strawienia. Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim dietetykiem i lekarzami, aby uzyskać dokładniejsze informacje na temat tego, jakie kasze jaglane mogą być podawane dziecku.

Korzyści zdrowotne wynikające z prosa dla niemowląt

Proso ma ogromną wartość odżywczą, dzięki czemu ma wiele zalet zdrowotnych. Oto kilka z nich.

1. Pomaga w trawieniu

Jednym z najważniejszych składników odżywczych wspomagających trawienie jest błonnik, większość prosa jest bogata w błonnik. Wiadomo również, że proso ma przeciwutleniacze i właściwości, które pomagają zwalczać i zapobiegać chorobom żołądka.

2. Mocne kości

Jednym z minerałów bogatych w większość prosa jest wapń, który odgrywa ogromną rolę w rozwoju silnych, zdrowych kości Twojego dziecka.

MOCNE KOŚCI

3. Regeneracja mięśni

Kiedy Twoje dziecko rośnie, jego mięśnie są wykorzystywane na różne sposoby, co może powodować zmęczenie mięśni. Białko jest ważne dla regeneracji mięśni, a proso jest wspaniałym źródłem białka i najzdrowszym źródłem białka dla niemowląt.

4. Pomaga w metabolizmie

Kluczowym minerałem biorącym udział w rozkładaniu i metabolizowaniu tłuszczów jest fosfor, który jest również ważny w naprawie uszkodzonych tkanek. Większość rodzajów prosa jest bogata w fosfor.

5. Zapobiega anemii

Proso jest bogate w żelazo, co pomaga zapobiegać anemii u dzieci.

6. Zarządzanie wagą

Kasza jaglana jest bogatym źródłem zdrowych węglowodanów zwanych węglowodanami złożonymi, dzięki czemu Twoje dziecko jest najedzone na dłużej, ponieważ organizm potrzebuje więcej czasu na ich rozkład. Pomaga to również w kontroli wagi.

Jak wybrać i przechowywać proso jako pokarm dla niemowląt?

Zaleca się trzymanie się świeżych składników organicznych. Upewnij się, że żywność jest przechowywana w higienicznych warunkach; nie karm swoje dziecko czerstwym jedzeniem. Zaleca się, aby prosięta nie były wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i były przechowywane w czystym, ciemnym i chłodnym miejscu. Nie przechowuj prosa w lodówce, jeśli nie jest jeszcze ugotowana.

Przepisy na proso dla Twojego dziecka

Jagły są niezwykle łatwe w przygotowaniu. Dlatego gotowanie kaszy jaglanej dla Twojego dziecka jest niezwykle łatwe, oto kilka przepisów:

1. Kasza jaglana

Kasza jaglana to łatwe w wykonaniu i zdrowe danie dla Twojego dziecka.

PORRIDKA MILLET

Czego będziesz potrzebować

  • Paluszki jaglane – 3 łyżki.
  • Woda – 1 szklanka

Jak przygotować

  • W rondelku zagotuj szklankę wody
  • Dodaj proso
  • Ciągle mieszaj, aż będzie gładka
  • Przykryj i gotuj przez 10 minut
  • Ostudź do temperatury pokojowej i podawaj

2. Płatki jaglane

Kolejne łatwe do przygotowania danie, oto jak to zrobić.

MILLET CEREAL

Czego będziesz potrzebować

  • Oliwa z oliwek – 1 łyżka stołowa
  • Kasza jaglana sorgo – 1 szklanka
  • Woda – 2 filiżanki

Jak przygotować

  • Rozgrzej patelnię z oliwą z oliwek na małym ogniu
  • Opraż proso, aż się zarumienią
  • Osobno zagotuj wodę, dodaj do kaszy jaglanej i mieszaj, aż będzie puszysta
  • Dodaj wanilię, cynamon lub warzywa
  • Podawać w temperaturze pokojowej

3. Gulasz jaglany

Gulasz jest wyjątkowo zdrowy dla Twojego dziecka, oto naprawdę fajny przepis na gulasz jaglany.

GULASZ Z PROSZKU

Czego będziesz potrzebować

  • Pokrojone w kostkę warzywa – 1 garść
  • Jaglane – 1 szklanka
  • Sok gruszkowy – ¾ szklanki
  • Woda – 1 szklanka

Jak przygotować

  • Aby zrobić ten gulasz, po prostu wlej wodę do rondla, dodaj wszystkie składniki, zagotuj na małym ogniu. Podawać w temperaturze pokojowej.

4. Sałatka jaglana

Sałatki to wspaniały obiad w upalny dzień dla Twojego dziecka, oto prosty, ale smaczny przepis na sałatkę.

SAŁATKA MILLET

Czego będziesz potrzebować

  • Kasza jaglana sorgo – 3 łyżki
  • Zielone warzywa – 1 szklanka
  • Oliwa z oliwek – 1 łyżka stołowa

Jak przygotować

  • Aby zrobić to danie, dodaj oliwę z oliwek na patelnię i podgrzej na małym ogniu, a następnie lekko opiekaj wszystkie warzywa i kaszę jaglaną przez 10 minut i podawaj w temperaturze pokojowej.

Niezwykle ważne jest włączenie innych zdrowych składników do planu posiłków dziecka, proso to pożywienie, ale nie może stanowić całej diety Twojego dziecka. Aby lepiej zrozumieć wymagania żywieniowe Twojego dziecka i dowiedzieć się, jak włączyć proso do diety, skonsultuj się z dietetykiem lub dietetykiem.

Przeczytaj także:

Puree jabłkowe dla dziecka Pomysły na jedzenie dla niemowląt w wieku 6 miesięcy Pokarmy bogate w włókna dla niemowląt Quinoa dla niemowląt

Botón volver arriba

Wykryto blok reklam

Aby kontynuować korzystanie z naszej strony, musisz usunąć blokadę reklam. DZIĘKUJEMY